Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 17:28
 
Diş Sağlığında Önemli Buluş
SAĞLIK Haberi
Diş Sağlığında Önemli Buluş

HABER MERKEZİ-Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, geliştirdikleri teknoloji ile implantoloji alanında hata payını ve süreyi en aza indirmeyi başardı. Öğrenciler yeni teknolojiler için destek bekliyor.

 

“Benim Fikrim Benim İşim Yarışması”nı diş hekimliğinde klinik birikim ve mühendisliği kombine olarak kullanmayı amaçlayan, akıllı cihaz ve çözümler üreten DentaSys Smart Dental Solutions projesi kazandı.


Üniversite öğrencilerinin girişimcilik serüvenine okul sıralarından atılmasına olanak tanıyan “Benim Fikrim Benim İşim Yarışması”nda kazanan belli oldu. Altınbaş Üniversitesi Üniversite Sanayi İşbirliği Eşgüdüm Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen yarışmada, diş hekimliğinde klinik birikim ve mühendisliği kombine olarak kullanmayı amaçlayan, akıllı cihaz ve çözümler üreten DentaSys Smart Dental Solutions projesi birinci proje seçildi.


KISA SÜRELİ VE DÜŞÜK HATALI TEDAVİ


Yarışmada birinci olan DentaSys Smart Dental Solutions projesinin mimarlarından Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Mustafa Demirtaş ise 3 boyutlu yazıcılarla uzun süredir çalışmaları olduğunu belirterek, “Devamında ekip olarak diş hekimlerinin kullanabileceği 3 boyutlu yazıcılara odaklandık ve bir pazar araştırmasına giriştik. Yapabileceğimizi fark ettik ve yaklaşık 4 ay önce bu projenin tohumlarını attık” şeklinde konuştu.


3 boyutlu yazıcıların dijital diş hekimliğinin yeni bir kolu olduğunu söyleyen Mustafa Demirtaş, “Hasta ve hekim konforunu arttırarak birçok tedavinin çok daha kısa, düşük hatalarla üretilmesini sağlayan bir sistem. Gülüş tasarımı, ortodontik tedavilerle şeffaf plaka uygulamaları, cerrahi kılavuzlarla implantoloji gibi uygulamalarda cihazımız kullanılabiliyor” dedi.


PROJE DESTEK BEKLİYOR


Sadece 3 boyutlu yazıcı ile sınırlı kalmayı planlamadıklarını belirten Demirtaş, “Eğer yatırım alırsak dijital diş hekimliğinin kolları olan diğer tarama cihazları, alçı tarayıcılar, mining cihazı vs. üretmeyi planlıyoruz” diye konuştu.


2. VE 3. PROJELER


11 projenin katıldığı yarışmada ikinciliği insanlara market alışverişlerinde harcadıkları zamanı ve alışverişin maliyetini minimuma indirmeyi hedefleyen, en verimli alışverişi yapmalarını sağlamak amacıyla kılavuzluk yapacak bir mobil uygulama girişimi “Sepette” kazandı. Üçüncülük ise, bir platform üzerinden iş makinesi ihtiyacı olan kullanıcıların kendisine en yakın iş makinesini bulabilmelerine imkân tanıyan “işmakineniz.com” projesinin oldu.


Yarışmaya ilişkin açıklamada bulunan Altınbaş Üniversitesi Üniversite-Sanayi İş birliği Eşgüdüm Başkanı Gökçe Tabak, “Buradaki amacımız Altınbaş Üniversitesi öğrencileri arasında fikri olan girişimcileri değerlendirerek iş hayatına çıkış yolunda katkı sağlamak. Yarışmada ilk üç sıraya girenler üniversitemizin kuluçka merkezinde mentorluk, eğitim vb. desteklerden yararlanacaklar” ifadelerine yer verdi. (BSHA)

Kaynak: (BSHA) - BSHA Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Diş, Sağlığında, Önemli, Buluş,
Yorumlar
Haber Yazılımı