Haber Detayı
26 Nisan 2019 - Cuma 19:23
 
Dengir Fırat Ağır Hasta
GÜNDEM Haberi
Dengir Fırat Ağır Hasta

KAHTA SES HABER-Uzun süredir yakalandığı hastalık nedeniyle tedavi altında olan, Adıyaman ve Türkiye siyasetinin duayen isimlerinden ve AK Parti’nin kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat yaşam savaşı veriyor.


Peki Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?


1943 yılında Adıyaman'ın Kahta ilçesinde doğdu. Ali ve Münevver evladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İngilizce ve Almanca biliyor. İhracatçı ve çiftçi. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Evli ve 2 çocuk babası. AKP Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Adıyaman Milletvekilliği yaptı. 7 Haziran Genel Seçimi'nde HDP'den Mersin milletvekili seçildi.

Adıyaman merkezli Rişvan aşiretine mensup köklü bir aileden gelen Fırat siyasete ilgili bir ortamda büyüdü. Dedesi Hacı Bedir Ağa, Birinci ve İkinci Dönem Malatya, Üçüncü Dönem Kars Milletvekiliydi. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat ise üç dönem milletvekilliği ve DP Genel İdare Kurulu üyeliği yaptı. Ailenin meclise gönderdiği üçüncü isim M. Sırrı Turanlı. 1957-1960 yıllarında Adıyaman Milletvekili olan Turanlı, Fırat'ın dayısı. Diğer dayısı Ali Avni Turanlı da 1963-1973 dönemi  Adıyaman Milletvekili olmuştu.


Bir dönem Tayyip Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden biri olan Dengir Mir Mehmet Fırat,  40 yılı aşkındır siyasetin içinde. Ankara Üniversitesi'nde aldığı hukuk eğitiminin ardından siyasete Adalet Partisi'nde başladı. AP ve DYP'de çeşitli görevlerde bulundu. 2000 yılında Fazilet Partisi'nden aday olup milletvekili seçildi. Partinin kapatılmasından sonra yenilikçilerle birlikte hareket etti. AK Parti'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. 


AK Parti kuruculuğu, genel başkan vekilliği ve MKYK üyeliği vazifelerini yürüten Fırat, 21. dönemde Adıyaman, 22. dönemde Mersin, 23. dönemde Adana Milletvekili seçildi. 21. dönemde Adalet, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi oldu. 21 ve 22. dönemde Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı ve Sivil Anayasa Komisyonu'nda yer aldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kürtlerin anadildeki eğitimine karşı çıkmasından dolayı 2008 yılında AK Parti ile yollarını ayıran Fırat, 2015 yılında Halkların Demokratik Partisi'ne katılmış ve 7 Haziran 2015 seçiminde HDP Mersin Milletvekili seçilmişti.


Uzun süredir yurt içinde ve yurt dışında devam eden tedavi süreci sonunda ikamet ettiği Ankara’da gözlem altında yaşam savaşı veren Fırat’ın sağlık durumunun oldukça kritik olduğu öğrenildi.

 

Kahta Ses Haber olarak Sayın Fırat'a Cenabı Allah'^tan acil şifalar dilerken,ailesine,yakınlarına ve akrabalarına sabır ve metanet diliyoruz.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Dengir, Fırat, Ağır, Hasta,
Yorumlar
Haber Yazılımı