Haber Detayı
01 Şubat 2019 - Cuma 23:40
 
Dana’nın Kuyruğu 19 Şubat’ta Kopacak
SİYASET Haberi
Dana’nın Kuyruğu 19 Şubat’ta Kopacak

KAHTA SES HABER/ANALİZ-AK Parti’de İl Genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Üyeliği adayları için geri sayım başladı. Yüksek Seçim Kurulu’na aday listeleri teslim edildiğinde; o zaman partilerdeki küskünlük ve kırgınlıklara tanık olacağız...


Belediye başkanlarının açıklanması sonrasında ülke genelinde olduğu gibi Kâhta’da da gözler partilerin İl Genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Üyeliği listelerinin nasıl şekilleneceğine çevrildi.

 

İl Genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Üyeliği listelerinin açıklanması sonrası küskünlük ve kırgınlıkların yaşanmasının beklndiği iktidar partisi AK Parti'de,belediye ve il genel meclisi adaylarının belirlenmesi sırasında üç aşamalı bir komisyon kurulacak. İlk aşamada ilçe ve belde adayları, o ilçenin teşkilatı tarafından değerlendirilecek. Daha sonra bu değerlendirme il başkanlığına gönderilecek. İl Başkanlığı o ilin adayı ve teşkilat yöneticileri listelerde ikinci bir değerlendirme gerçekleştirecek. İllerde yapılan değerlendirme rapor halinde Genel Merkeze gönderilecek. Genel Başkan Yardımcılarının başında olduğu komisyon kendi bölgeleri için değerlendirme yapacak ve listelere son şekil verilecek.


Belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için kriterler de belirlendi. Buna göre, mühendis, mimar, çevre mühendisi, hukukçu, mali müşavir, şehir planlamacısı, muhasebecilere öncelik tanınacak. Bunun yanı sıra belediye başkan adayı ile akrabalık ilişkileri bulunan, belediye ile iş ilişkisi olan isimler de listelere alınmayacak. Değerlendirmeler en geç 18 Şubat tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.


31 Mart seçiminde AK Parti adayı Engin Akel ve SP adayı Yusuf Turanlı’nın yarışacağı Kâhta’da belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri listelerinin 19 Şubat’ta Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildiğinde; o zaman dananın kuyruğunun kopmasına, küskünlük ve kırgınlıklara tanık olacağız...


İl Genel Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Üyeliği listelerinin belirlenmesinin ardından büyük ve sessiz bir kırılmanın yaşanacağının beklendirdiği AK Parti’deki bu durumun SP adayı Yusuf Turanlı’ya yarayacağı görülüyor.


Uzun lafın kısası…


Önümüzde 16.17 günlük bir periyot var.


AK Parti’de “2009 Sendromu” nüksedecek mi, yoksa “Kim aday olursa olsun seçim akşamına kadar onun arkasında çalışacağız” sözleri tutulacak mı?


Dananın kuyruğu kaç metre, bunca ağır yüke dayanabilecek mi, şunun şurasında bir şey kalmadı, 16,17 gün sonra hepsinin cevabını hep beraber alacağız.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Dana’nın, Kuyruğu, 19, Şubat’ta, Kopacak,
Haber Yazılımı