Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 14:56
 
Çiftçi'nin Beklediği Müjde Geldi; Bayram Öncesi Ödeme Yapılacak
GÜNDEM Haberi
Çiftçi'nin Beklediği Müjde Geldi; Bayram Öncesi Ödeme Yapılacak

KAHTA SES HABER-Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medyadan çiftçilere ödeme yapılacağını duyurdu.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı bayram öncesi çiftçilere müjdeyi verdi. Bakanlık sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla Kütlü Pamuk Destek Ödemesi, Yağlık Ayçiçeği Desteği Ödemesi ve Çiğ Süt Destekleme Ödemelerinin yapılacağını açıkladı.

 

Bakanlığın Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada Kütlü Pamuk Destek Ödemesi olarak 2.4 milyar lira, Yağlık Ayçiçeği Desteği Ödemesi 622 milyon lira, Çiğ Süt Destekleme Ödemeleri için de 385 milyon lira ödeneceği belirtildi.

 

Ödemelerin ise Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağı ifade edildi.

 

Bakanlığı bu karar Adıyaman,Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Antalya, İzmir, Manisa, Aydın gibi pek çok pamuk üretimi yapılan illerde üreticler tarafından memnuniyetle karşılanırken listede yer almayan Türkiye'nin en büyük pamuk üretimi yapılan Adana'da tepki ile karşılandı.

 

"Destekleme listesinde Adana neden yok?"

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, bakanlık tarafından yapılan 2018 yılı pamuk desteklemesi verilecek iller listesinde Adana'nın olmamasına sert tepki gösterdi.

 

Listede Adıyaman,Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Antalya, İzmir, Manisa, Aydın gibi pek çok pamuk üretimi yapılan iller yer alırken Adana'nın olmamsına tepki gösteren Barut,"Bunun nedenini yetkililere soruyoruz. Neden listede Adana pamuk üreticisi yok? Bu listeyi kim yapmıştır ve neden Adana ödeme dışı tutulmuştur? Bölge ve illerimiz arasında ayrım yapan bu tutumu şiddetle kınıyorum. Bilinmelidir ki ülkemiz çiftçisi ve Adanalı üreticilerimiz yalnız değildir" dedi.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Çiftçi'nin, Beklediği, Müjde, Geldi;, Bayram, Öncesi, Ödeme, Yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı