Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 11:46
 
ÇEVRE YOLU, KÂHTA HALKINI TEDİRGİN ETTİ!
GÜNDEM Haberi
 ÇEVRE YOLU, KÂHTA HALKINI TEDİRGİN ETTİ!

KÂHTA SES HABER-Batıdan gelen araçların Kâhta ilçe merkezine uğramadan Küçük Sanayi Sitesi mevkiinde Nissibi yoluna çıkmasını sağlayacak çevre yolu başta Karayolu esnafı olmak üzere Kâhta halkını tedirgin etti.


Bölgede yapılması planlanan çevre yolu projesini, destekleyenlerin yanı sıra, ekonomik açıdan sıkıntı yaratacağı gerekçesiyle karşı çıkanlar da var.


Çevre yolu ile Kâhta’nın by-pass olacağını iddia eden birçok kesim, ilçe halkının ve sivil toplum kuruluşlarının görüş ve düşünceleri alınmadan böyle bir kararın alınmış olmasını Kâhta için olumsuz sonuçlar doğuracağını ve bu sebeple her kesin karşı çıkmasını istiyor. 


Kâhta’nın Güneydoğu illeri ile bağlantısını sağlayan karayolunun Atatürk barajı sularının altında kalmasıyla uzun yıllar çıkmaz sokak haline gelen Kâhta,Nissibi köprüsünün yapılmasıyla bir nebze rahatlamışken yapılacağı açıklanan çevre yolu ile 100 bin nüfuslu ilçenin adeta bypass edilerek ikinci kez çıkmaz sokak haline geleceği endişesi insanları rahatsız ediyor.

 

Karayolu ağında yer alan ve ilçenin yeni gelişmekte olan Batı-Kuzey bölgelerinde geçen mevcut karayolunun yan yolları, geniş kaldırımları ile duble yol standartlarında olduğu, şehir içi ulaşımına her hangi bir olumsuz etkisinin bulunmadığı gibi Gerger, Sincik ilçelerinin yanı sıra Güneydoğu illeri ile bağlantısını sağlayan ipek yolu konumundadır.

 

Bugün Adıyaman istikametinden gelip Nemrut Dağına veya Menzil’e giden yerli ve yabancı turist kafileleri,Sincik, Gerger Siverek ilçelerine, Diyarbakır’a veya Güneydoğu illerine giden yolcular ister istemez ihtiyaçlarını karşılamak için Kâhta ilçe merkezine uğrayıp mola veriyor, karınlarını doyurup, çay kahvelerini içiyorlar. Bu ilçe merkezinde bir hareketlilik sağlıyor. Fakat çevre yoluyla bu durum ortadan kalkacak, esnafın işlerini oldukça olumsuz etkileyecek ve adeta Kâhta’yı bypass edecektir.


Çevre yolunun uzaktan geçmesi neticesinde Karayolunda yer alan tesisler kapanacak, zor şartlarda ayakta duran esnaf büyük sıkıntılar yaşayacak. Ekonomik anlamda gelişmemiş, kalkınmamış beldelerde yapılan çevre yolları o beldeleri ve esnafını olumsuz etkilediğini biliyoruz. Mevcut karayolu sanayi ve tarım alanında hak ettiği yatırımları alamayan Kâhta’nın ekonomik damarı konumundadır.Başta esnaf olmak üzere Kâhta’da insanlar “biz de aynı duruma düşer miyiz” diye kara kara düşünmekte. 


Kâhta’nın kalbi durumunda olan eski çarşının durumu ortada. Yanlış imar uygulamaları ve oldubitti kararlar ile eski çarşı ve ilçenin Güney bölgesi ölü bir bölgeye dönüşmüştür. Yıllar sonra ikinci bir oldubitti ile mevcut Karayolu güzergâhının yapılacak çevre yolu ilçe dışına kaydırılması ilçenin kalbi durumundaki ve ekonomik damarı konumundaki İsmet Paşa, M.Kemal Caddesi, Diyarbakır Yolu ve çevresi eski Kâhta’nın konumuna düşecektir. 


Bu çok önemli konu üzerine, Kâhta halkının görüşlerinin alınması ve bu konuda bir karara varılması amacıyla, yerel yöneticilerin, siyasi partilerin temsilcilerinin tüm oda ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin en kısa zamanda toplanarak alternatifler üzerinde istişareler yapmaları gerektiğini düşünüyoruz. ” 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: , ÇEVRE, YOLU,, KÂHTA, HALKINI, TEDİRGİN, ETTİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı