Haber Detayı
05 Mayıs 2019 - Pazar 13:26
 
Başkan Turanlı’dan, Borç Açıklaması!
GÜNDEM Haberi
Başkan Turanlı’dan, Borç Açıklaması!

KAHTA SES HABER/Kâhta’da 5 yıl aradan sonra SP’den yeniden Kâhta Belediye Başkanı seçilen İbrahim Yusuf Turanlı, ilk basın toplantısında belediyenin yaklaşık 102 trilyon lira borcu olduğunu bildirdi…


31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimlerinde SP’den Belediye Başkanı seçilen İbrahim Yusuf Turanlı, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldiği toplantıda, belediyenin borçlarını ve yapacakları çalışmaları açıkladı.


Başkan Turanlı, 2014 yılında 12 trilyon borçla devrettikleri belediyenin bugün yaklaşık 102 trilyon lira borcu bulunduğunu kaydetti.


Kâhta’da daha önce 2009-2014 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapan ve 30 Mart 2014 seçimlerinde görevi Ak Partili Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak’a devreden Turanlı, 31 Mart 2019’da Millet İttifakı’nın desteğiyle seçimi kazanarak 5 yıllık aradan sonra tekrar göreve geldi. 


10 Nisan’da mazbatasını alarak göreve başlayan ve ilk iş olarak Kâhta Belediyesi’nin gelir ve gider durumunu tespit ettiren Turanlı, ilçe kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yaptığı ilk basın toplantısında, belediyenin 102 trilyona yakın resmi borcu bulunduğunu açıkladı. 


Kâhta’da bir otelin restaurantında  düzenlenen sabah kahvaltılı toplantıda beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Turan ile birlikte basın mensupları bir araya gelen Başkan Turanlı, basın mensuplarına Kâhta belediyesinin idari ve mali yapısına ilişkin güncel bilgileri basın mensupları ile paylaştı. 

 

Seçim sürecinde Kâhta halkına Şeffaf bir yönetim taahhüdünde bulunduklarını söyleyen Turanlı, belediyenin tüm gelir giderlerini ve yapacakları çalışmaları Kâhta halkı ile paylaşacaklarını söyledi.


2009-2014 yılları arasındaki kendi yönetim dönemi ve bir önceki yönetime ait harcama ve borçlarla ilgili bilgi veren Turanlı, belediyenin borçları ve önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmalar ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

 

 

"Amacımız kimseyi karalamak değil!"

 

“Bugün sizlere 2009-2104 yılları arası yönetim dönemizde ve bir önceki yönetim dönemine ait gelir giderleri açıklamak istiyorum. Burada amacımız kimseyi karalamak değil. Bizim dönemimizde gelen para ile bizden sonra gelen yönetim döneminde gelen para ile yapılan işleri halkımızla paylaşmak.


2009-2014 yılları arası yönetimim döneminde Kahta belediyesini Ocak, Şubat Mart ayları dahil 12 trilyon 987 bin 581 bir lira ile devrettik.


31 Mart’ta seçimi sonunda göreve geldiğimizde bir önceki yönetim döneminin 2014-2019 yılları arası yönetim dönemine ait 101 trilyon 435 bin 590 lira borç devralmış bulunuyoruz.


2009-2014 yılları arası 5 yıllık yönetim dönemimizde Kâhta belediyesine kesintiler yapıldıktan sonra gelen para 71 trilyon 268 108 lira 26 kuruş.


2014-2019 yılları arası yani bir önceki yönetim döneminde ise Kâhta belediyesine kesintiler yapıldıktan sonra gelen para 168 trilyon 224 bin 875 lira 87 kuruş.


Tabi bunun içinde Arıtma Tesisinin yasal faizi ve kurumlar arası devredilen borçlar dahil. Tabi bu rakam kesin bir borç rakamımı? Hayır. İcrada olan yasal faiz rakamları ve geçmiş dönemlere ait TEDAŞ’ ait borç rakamları elimiz ulaşmış değil. Bunu ileriki zamanlarda sizler ve halkımızla paylaşacağız ve resmi internet sayfamızda yayınlayacağız.

 

 

"Önemli olan yapılan hizmetlerin kalıcı olması"


İçme suyu projesi, Alt yapı projesi ve imar revizyonu, kentsel dönüşüm projesi 2009-2014 yılları arası yönetim döneminde hazırladığı ancak hayata geçiremediği projeler olduğunu söyleyen Başkan Turanlı, yeni döneme ait projelerine ilişkin ise, Bizim seçim zamanı vaat ettiğimiz projelerimiz var. Öncelikle bu projelerimizi hayata geçirmenin gayreti içerisinde olacağız. Buna ilaveten halkımızdan gelen talepler doğrultusunda da projeler üreteceğiz. Kâhta hızla büyüyen bir ilçe konumunda. Bu hızlı büyüme ile birlikte beraberinde önemli sorunları da getirmiştir. Önemli olan yapacağımız hizmetlerin kalıcı olması. Çok yol yapmak mantıklı değil. Az yap kalıcı olsun."


Mazbatasını alıp göreve başladığı günden itibaren parti rozetini çıkartıp belediye rozetini taktığını ifade eden Başkan Turanlı Kâhta’ya  hizmet etmek için çıktıkları bu yolda Kâhta için hazırladıkları projeleri hayata geçirmek için bu projeleri Adıyaman’ın seçilmiş 5 milletvekiline götüreceklerini söyleyen Başkan Turanlı, vekillerin bu konuda kendilerine gereken desteği vereceklerine inandığını ifade etti.

 

"Projelerimizi,düşüncelerimizi milletvekillerine taşıyacağız" 


Kâhta’nın alt yapı sorunu ve arıtma sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğini belirten Başkan Turanlı,”Kâhta’mızın kanalizasyon ile yağmur suyu hattı aynı kolektörden besleniyor. Bugün ilçemizin kanalizasyon atıkları daha önce Mülk göletine akıyordu. Mülk göletinin tahliyesi ile birlikte kanalizasyon suyu tamamen doğaya salıverilmiş durumda. Sulu tarım amaçlı yapılan Dut göleti atıl durumda duruyor.GAP tarafından zamanında yapılan arıtma tesisi hala faaliyete geçirilmeyi bekliyor.Bu tesis faaliyete geçirilse dahi artık Kahta’nın ihtiyacına cevap verecek durumda değil.İnşallah ben umut ediyorum bu eksiklerimizi, büyük projelerimizi mevcut 5 milletvekilimizle birlikte Kâhta’mıza kazandıracağımıza inanıyorum. Ramazan’dan sonra bu düşüncelerimizi ilimiz milletvekillerine taşıyacağız. Milletvekillerimizin destek ve himmetleri ile ilçemize güzel hizmetler kazandıracağız inşallah."

 

 

"Engin beyin açıklmasını talihsizlik olarak yorumluyorum"

 

AK Parti adayı Engin Akel’in elinizi işçilerin üzerinden çekin şeklindeki basında yer alan açıklamasına ise Başkan Turanlı,”Ben Engin beyin o açıklamasını tamamen bir talihsizlik olarak yorumluyorum. Bir işçinin çalışma sahası ve yapacağı işler bellidir. Biz şehrin hizmeti için işçilerimizi belli yerlere yönlendirmek zorundayız. Engin beyin işçilerin üzerinden elini çek şeklinde açıklaması tamamen bir talihsizliktir. Ben Engin beyden;41 projemiz var gelin bu 41 projemizi hayata geçirebilmek için el ele verelim” diye beklerdim. Yine kendisinden; “varsa çalışmayan işçiler haklarında yasal işlem yapın” şeklinde bir beyanat beklerdim"şeklinde açıklamalarda bulundu.


Toplantı Başkan Turanlı’nın basın mensuplarının yaşanan içme suyu kesintisi, Kâhta belediyesine kiralanan araçlar, Kommegene festivali, işe gelmeden maaş alanların durumu, Kâhta’yı baypas edeceği düşünülen Çevre Yolu, Ramazan Çadırı gibi sorularını yanıtlamasıyla son buldu.HABER Ziya BOZKURT

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Başkan, Turanlı’dan,, Borç, Açıklaması!,
Yorumlar
Haber Yazılımı