Haber Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 10:45
 
Baraj Bölgesi Kâhta’nın Cazibe Merkezi Oldu
BÖLGE Haberi
Baraj Bölgesi Kâhta’nın Cazibe Merkezi Oldu

KAHTA SES HABER/ Kâhta Belediyesi ve Kâhta Kaymakamlığı’nın Baraj Yolu ve Ebu Sadık Ziyareti çevresinde başlatmış olduğu ortak reaksiyon çalışmaları bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirdi.

 

Sahip olduğu muhteşem baraj manzarasıyla yıllardır atıl konumdayken Kâhta Belediyesi ve Kâhta Kaymakamlığı’nın hazırlamış olduğu ortak proje çalışması kapsamında İpek Yolu Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi desteğinde yürütülen reaksiyon çalışmalarıyla ihya edilen Baraj Yolu ve Ebu Sadık Ziyareti çevresi, şehrin cazibe merkezi haline getirildi.

 

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında çalışmaların başlatıldığı bölgede, Ebu Sadık Ziyareti Türbesi yeniden inşa edilerek mesire alanı konumundaki çevresi yeniden düzenlendi.

 

Kâhta Belediyesi’nin başlatmış olduğu çalışmalar kapsamında ise, köy yolu konumundaki Baraj Yolu sıcak asfalt ile asfaltlanarak modern bir konuma kavuşturuldu.

 

 

Kâhta Belediyesi ile Kâhta Kaymakamlığı’nın ortak hazırlamış oldukları reaksiyon çalışmaları kapsamında ise, Ebu Sadık Mesire Alanı, Seyir Terasları, Amfi Tiyatro ve Sosyal Tesis Projesi hayata geçirilerek Baraj Gölü çevresi şehrin en aktif merkezi haline getirildi. Bu projeler sayesinde ilçe halkı başta olmak üzere dışarıda yaşayıpta yaz aylarında Kâhta’ya gelen, burada dinlenebilecekleri, nefes alabilecekleri alanlar bulamayan vatandaşlar ve ilçeye gelen konuklar güzel vakit geçirebilecekleri mekânlara kavuştu.

 

 

Kâhta’nın en canlı bölgelerinden biri olması amaçlanan, insanların aileleri ile birlikte sosyal aktivitelerde bulunabilecekleri bir alan olması hedeflenen bölgede, hayata geçirilen kamu projeleri ile birlikte bölge özel işletmecilerin çekim merkezi haline geldi.

 

Reaksiyon çalışmalarıyla çehresi değişen bölge, adeta özel işletmelerin gözdesi oldu. Şimdiden Baraj Yolu üzeri ve Ebu Sadık Mesire Alanı çevresi, sayısı gün geçtikçe artacağı tahmin edilen kafe ve restoran gibi özel işletmelerin cazibe merkezi haline gelecek.

 

 

-VATANDAŞLAR TEŞEKKÜR ETTİ

 

Ebu Sadık Mesire alanını gezen vatandaşlar;“Ne acıdır ki 100 bin nüfuslu Kâhta’mızda, sahip olduğu bu muhteşem baraj manzaralı doğal zenginliğe rağmen, ailemizle, eşimizle ve dostumuzla gelip dinlenebileceğimiz bir mekân yoktu. Adeta yıllarca varlık içinde yokluk yaşadık. Dışardan bir misafirimiz geldiğinde utanırdık. Böyle bir doğal güzelliği, böyle baraj manzaralı havadar bir yeri her yerde bulamazsınız. Kâhta halkı ve dışarıdan gelen insanlarımız artık aileleri ile birlikte gönül rahatlığı ile gelip dinelebilecekleri alanlara kavuştu. Şimdiden buralarda kafe ve restoranlar yapılmaya başlandı. Fazla sürmez, burası tesislerle dolar. Bu sayede birçok insanımıza onlarca emek kapısı açılmış olur. Kaymakamımız ikinci bir mesire alanı projesini Çataltepe Köyü’ndeki İbrahim Halil Ziyareti’nde hayata geçireceklerini açıkladı. Gerçekten güzel şeyler yapılıyor Kâhta’da.

 

 

-BATI’DA GÖRÜNCE ‘’BİZDE NİYE YOK?’’ DİYEREK ÜZÜLÜRDÜK!

 

Batı’ya gittiğimizde böylesi yerleri gördüğümüz zaman ‘Neden bizim idarecilerimiz böyle yerler yapmıyorlar?’ diye üzülürdük, kızardık. Çok şükür, şimdi bizim de mesire alanımız, seyir terasımız ve amfi tiyatromuz var. Henüz tamamlanmamasına rağmen arkadaşlarımızla hafta sonları dinlenmek ve eğlenmek için buraya geliyoruz. İnşallah buralar yazın daha güzel olacak. Belediye Başkanımız Abdurrahman Toprak’a, Kaymakamımız Ahmet Gazi Kaya’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde duygularını dile getirdiler.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Baraj, Bölgesi, Kâhta’nın, Cazibe, Merkezi, Oldu,
Haber Yazılımı