Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 09:21 Bu haber 439 kez okundu
 
Bakanlık Trüf Mantarı Üretimi İçin Düğmeye Bastı
EKONOMİ Haberi
Bakanlık Trüf Mantarı Üretimi İçin Düğmeye Bastı

KAHTA SES HABER-Bundan 5-6 yıl öncesine kadar ülkemizin gündeminde dahi olmayan trüf mantarı, bugün avcılardan yatırımcılara, tüketicilerden turizmcilere kadar her toplum kesiminin ilgi odağı konumunda bulunuyor.

 

Dünya pazarlarının aranan mantar türü trüf için 350 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefi belirleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM),tarafından bu hedef doğrultusunda 357 hektar alanda trüf bahçesi kuruldu.

 

TRÜF ORMANI EYLEM PLANI HAZIRLANDI

 

Toprak altında yetişen yeraltı mantarının meyvesi olan trüf, Dünyada her geçen yıl değerini ve pazarını artırıyor. Ülkemizde trüf mantarının doğal olarak yetişiyor olması da ülkemizin trüf yetiştiriciliği bakımından uygun şartlara sahip olduğunu gösteriyor. Bu çerçevede OGM ise ülkemizin zenginliklerini tespit etmek, kamuoyu farkındalığını artırmak, kırsalda yaşayan insanlarımıza yeni bir ekonomik kazanç kapısı açmak ve bu zenginliği ülke ekonomisine kazandırmak gayesi ile Trüf Ormanı Eylem Planı hazırladı ve 2014 yılında uygulamaya koydu.

 

2 TON ÜRETİM GERÇEKLEŞTİ

 

Eylem Planı kapsamında trüf mantarı teşhisi ekolojisi, ekonomisi, bahçe kurulumu, doğada aranması, saklama, kamuoyu farkındalığı ve orman köylüsünün dikkatini çekmek gayesi ile değişik ilgi gruplarından 4.000 kişiye pratik ve teorik eğitim verildi. Fidanlıklarda trüf aşılı meşe fidanları üretilerek 357 hektar alanda trüf bahçeleri tesis edildi. Bu çalışmalar ile 5-6 yıl önce hiç üretimi olmayan bu mantardan 2018 itibarıyla 2 ton üretim gerçekleştirildi.

 

FİYATI 100 İLA 1.500 EURO ARASINDA DEĞİŞİYOR

 

Trüf mantarının ülkemizde bugün itibarıyla 200'e yakın ailenin geçim kaynağı olduğunun altını çizen Dr. Bekir Pakdemirli "Çok sınırlı bir coğrafyada doğal olarak yayılış göstermesi ve az miktarda toplanmasından dolayı fiyatı türü, cinsi ve kalitesine göre 100 ila 1.500 Euro arasında değişmektedir" diye konuştu.

 

HEDEF 350 MİLYON DOLARLIK TİCARET HACMİ

 

Trüf avcılığı olarak adlandırılan toplayıcılık ile 16 milyon TL'lik ihracat rakamına ulaşıldığını vurgulayan Pakdemirli "Çok sayıda özel sektör yatırımcısı trüf bahçesi kurdu, kuruyor. Günümüzde Dünyada 3,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olan trüfün 45'ini Fransa, 35'ini İspanya, 20'sini İtalya ve diğer ülkeler sağlamaktadır. Bizim ise hedefimiz ekonomistlerin tahminlerine göre önümüzdeki 20 yıl içinde dünya çapında yıllık 6 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olacak bu alandan kısa vadede 10 pay alarak, 350 milyon dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak" açıklamasını yaptı.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Bakanlık, Trüf, Mantarı, Üretimi, İçin, Düğmeye, Bastı,
Yorumlar
Haber Yazılımı