Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 16:52
 
Badem ve Arı Üreticileri Datça’da Buluştu
BÖLGE Haberi
 Badem ve Arı Üreticileri Datça’da Buluştu

KAHTA SES HABER-Kâhta Ziraat Odası, 30 Badem üreticisi ve 15 teknik personel ile bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İZMİR uluslararası tarım fuarına ve Muğla İli Datça ilçesinde düzenlenen Datça Badem Çiçeği katıldı.


Kâhta Ziraat Odası  Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülen GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca finanse edilen “ Diyar-ı Badem Adıyaman’dan Evlerinize Gelen Güven” projesi kapsamında bu yıl 07- 10 Şubat 2019 tarihleri arasında 14’üncüsü düzenlenen İZMİR uluslararası tarım fuarına ve Muğla İli Datça ilçesinde düzenlenen Datça Badem Çiçeği Festivaline 30 Badem üreticisi ve 15 teknik personel ile birlikte katılım sağladıklarını ifade etti.

 


Gezinin oldukça veril geçtiğini belirten Başkan Turanlı, geziye ilişkin yapmış olduğu açıklamada;


“Sağlıklı ve güvenli gıda üretimi toplum sağlığı için ihtiyaç ve gerekliliktir. Projenin en önemli faaliyeti, Adıyaman’da yetiştirilen bademlerden numuneler alınarak pestisit (zirai ilaç) kalıntısının yapılacak olmasıdır. Proje ile Adıyaman’da üreticilerimizin İyi Tarım Uygulamaları ile üretime geçerek Sağlıklı ve Güvenli Gıda üretmelerinin sağlanması hedeflenmektedir ”dedi.


Başkan Turanlı, konuşmasının devamında Yine düzenlenen gezi ve fuara katılım ile Kâhtalı ve tüm çiftçilerin Doğu ve Batı’nın kültürlerinin buluşması kaynaşması ve tarımda son teknolojilerin kullanıldığı alanların ziyareti ile üreticilere yeni hedefler ve yeni ufuklar kazandırdığını belirterek “Teknik gezi programı kapsamında İzmir İlinde 14. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarına, Aydın İlinde Tabit Vodafone Akıllı Köy, Örgütler ve örgütlenmenin önemi için Sivil Toplum Kuruluşları Ziyareti ve Muğla İli Datça ilçesinde düzenlenen Datça Badem Çiçeği Festivaline ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Doğu ve Batı’nın kültürlerinin buluşması kaynaşması ve tarımda son teknolojilerin kullanıldığı alanların ziyareti ve festival alanında yoğun ilgi ve merakla karşılanan proje stantı faaliyetleri ile 3 gün süren program, üreticilere yeni hedefler ve yeni ufuklar kazandırmıştır bu gezinin düzenlemesinden başta GAP Daire Başkanlığı olmak üzere Adıyaman Sert Kabuklular Birlik Araştırma Merkezi Müdür ve personellerine bu faydalı geziden dolayı Kahtalı çiftçiler adına çok teşekkür ederiz”dedi. 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: , Badem, ve, Arı, Üreticileri, Datça’da, Buluştu,
Haber Yazılımı