Haber Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 19:16
 
Araştırma Hastanesinden Bir İlk Daha
SAĞLIK Haberi
Araştırma Hastanesinden Bir İlk Daha

KAHTA SES HABER-Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi kliniği doktoru Op. Dr. Sabri Özdaş tarafından Adıyaman'da ilk defa diyabet(şeker hastalığı), obezite ve metabolik cerrahi için yapılan laparoskopik mini gastrit baypass ameliyat yapıldı.

 

Osmaniye’de yaşayan 55 yaşındaki Zübeyde B. isimli hasta uzun zamandır morbit obezite, yüksek şeker ve yüksek tansiyon hastası olması ve bu hastalıklara bağlı olarak kullanılan insülin ve tansiyon ilaçlarını kullanmasına rağmen değerlerinin düşmemesi nedeniyle Adıyaman Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine başvurdu.

 

55 yaşındaki Zübeyde B. isimli hastanın 8 ay boyunca endokrin, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, psikiyatri ve gastroenteroloji branşlarıyla beraber gerekli tetkik ve tedavileri yapılarak takibe alındı.

 

Bu süre zarfında hastanın değerlerinde herhangi bir değişikliğinin olmaması ve şikâyetlerinin devam etmesi nedeniyle kronik şeker, tansiyon ve obezite tanısı konularak Adıyaman'da ilk kez yapılan laparoskopik mini gastrit baypass ameliyatı yapılmasına karar verildi.

 

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktoru Op. Dr. Sabri Özdaş ve ekibi tarafından yaklaşık iki saat süren başarılı laparoskopik mini gastrit baypass ameliyatının ardından hasta  altı saat sonra yürümeye üç gün sonra da ağızdan sıvı almaya başladı.

 

Bir hafta sonra yapılan kontrollerde şekerin ve tansiyonun normal değerler arasında gözlemlendiği görülen hastanın daha önce kullanmış olduğu şeker ve tansiyon ilaçlarını kesilerek taburcu edildi.

 

Op. Dr. Sabri Özdaş ve ekibine teşekkür eden Zübeyde B. isimli hasta  “ Uzun yıllardır şeker ve tansiyon hastası olduğunu belirterek bu hastalıklar nedeniyle çok fazla ilaç kullanmama rağmen şikâyetlerim artarak devam ediyordu. Bu hastalıklara bağlı olarak yaşam kalitemin düşmesi, geçmeyen uzun süreli ağrılarım, günlük yaşamda yapmam gereken işlerimi yapamaz olmuştum. Birçok diyet egzersiz ve tedavi yöntemlerine rağmen bir türlü iyeleşemedim. Çevremin ve ailemin araştırmalarıyla beraber Adıyaman’da Eğitim ve Araştırma Hastanesinde böyle bir operasyonun yapıldığını öğrendik. Adıyaman’a gelerek Dr. Sabri Özdaş hocamız beni sağlığıma kavuşturmak için aylarca uğraştı. Sabri hocama ve benimle yakından ilgilen sağlık çalışanlarına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan ise “ Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak modern tıbbi teknoloji cihazlarımız ile tüm branşlarda başarılı ameliyatlar yapmaktayız. Uzman hekimlerimiz ve deneyimli sağlık çalışanları ile birlikte sadece ilimize değil bölgemize ve diğer illerden gelen hastalarımıza kaliteli sağlık hizmeti sunmaktayız. Genel Cerrahi Uzmanımız Op. Dr. Sabri Özdaş ve ekibini tebrik ediyor hastamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Araştırma, Hastanesinden, Bir, İlk, Daha,
Haber Yazılımı