Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 20:22
 
Akel:’Elinizi İşçilerin Üzerinden Çekin!’
GÜNDEM Haberi
Akel:’Elinizi İşçilerin Üzerinden Çekin!’

KAHTA SES HABER-AK Parti Belediye Başkan Adayı Engin Akel,mevcut belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı’nın işçi kıyımı yaptığını iddia ederek,’’Elinizi işçinin üzerinden çekin. Kahta’nın dağ gibi sorunları var. Kahta halkı sizden hizmet bekliyor”dedi.

 

31 Mart seçiminde AK Parti’den belediye başkan adayı olan Engin Akel, SP’den belediye başkanı seçilen İbrahim Yusuf Turanlı’nın göreve gelir gelmez belediyede çalışanı yüzlerce insanın yerini değiştirdiğini iddia etti.


Kahta Ses Haber’e konuşan Akel, Turanlı’nın mazbatısını almadan çalışanların yerini değiştirmeye başladığını iddia ederek işçilerin sahipsiz olmadıklarını, sürecin takipçisi olduklarını ifade etti.

 


İşçilerin sindirmeyle, baskıyla, gururları ve haysiyetleri ile oynanarak işi bırakamaya zorlandıklarını iddia eden Akel, şu şekilde konuştu;


“Mevcut belediye başkanının seçim sürecinde ‘Ben kimsenin ekmeğiyle oymayacağım’ şeklindeki söylemlerinin gerçekçi olmadığını biz biliyorduk. Ancak bu kadarına da pes doğrusu. Daha mazbatasını almadan çalışanların yerlerini değiştirmeye başladı.Bu bizi fazlasıyla üzmüştür. AK Parti’li oldukları için, seçim karargahımıza geldikleri için, bize oy verdikleri veya sandıklarımızda görev aldıkları için bugün insanların bir kıyıma tabi tutulduklarını görüyoruz. Çalışanlarımız bizi arıyorlar. Kendilerine söylenen sözleri biz biliyoruz.


“Biz bu zihniyeti tanıyoruz ve biliyoruz”


Burası Kahta, herkes kimin ne olduğunu ve ne yaptığını çok iyi bilir. Biz bu zihniyeti tanıyoruz ve biliyoruz. Bunların geçmişteki uygulamalarını da biz biliyoruz. Cumhuriyet tarihinden bu tarafa hep bu şekilde iktidarlarını sürdürmüşlerdir. Ya bir önceki başkanın işe aldıklarını kapının önüne koymuş ya da bir şekilde taciz ederek kendi istekleri ile işi bıraklmalarını sağlamışlardır. Yusuf başkan seçim öncesi bunu söylediğinde millet ‘Belki de akıllanmışlardır, bir daha böyle hatalar yapmayacaklardır’ diye düşünmüştü ama biz bunları çok iyi tanıdığımız için böyle olmadıklarını söylememize rağmen halkımız onları seçti.

 


“İşçi kardeşlerimiz yalnız değildir”


Belediyenin bu kadar çok temizlik elemanına mı ihtiyacı var? Bize gelen bilgilerde neredeyse belediye çalışanlarının çok büyük bir kısmını kadameye ya da çöpe, temizliğe vermişler. Burada yapılmaya çalışılan şey bir işçi kıyımıdır. Biz bunu en şiddetli şekilde kınıyoruz ve reddediyoruz. Ve diyoruz ki işçi kardeşlerimiz yalnız değildir. Sahipsiz de değillerdir. Biz bunların haklarının ve hukuklarının takipçisi olacağız. Süreci de izliyoruz. Dileriz ve ümit ederiz ki başkan ve ekibi bu yanlışından geri döner. Ancak bu tavırlarını sürdürmeleri halinde bize ne düşüyorsa gereğini yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın. Özellikle mağdur edilen kardeşlerime sesleniyoruz;sizler yalnız değilsiniz, arkanızda AK Parti iktidarı var. Kim yanlış yaparsa bunun hesabını da öder. Bu uygulama ile arefesinde olduğumuz aziz günlerde insanların onuru ve haysiyeti ile baş başa bırakılıyor olmasını insanlık onuru ile bağdaştıramıyoruz. Onları Allah’a havale ediyoruz. Bu hareketler bir belediye başkanına yakışır tazda hareketler değildir.


“Kimse bizim aklımızla dalga geçmesin”


Sosyal medyada bazı kalemşörler bu uygalamaya ilişkin ‘Belediye başkanının kendi ekibi ile çalışmasından doğal ne olabilir ki!’ şeklinde yazıp çiziyorlar. Kimse bizim aklımızla dalga geçmesin. Yani bugün Yusuf başkan mimar mı getirmiş? İnşaat mühendisi getirmek istemişte biz mi engel olmuşuz? Çevre şehir plancısı getirmek istemişte biz mi engel olmuşuz? Kendi mühendis kadrosonu istediği yerden getirsin. Biz bunun için bir şey demiyoruz. Hatta biz de destek olalım kendisine. Kusura bakmasınlar Yusuf başkanın ekibi temizlik elemalarından mı oluşuyor? Biz bu uygulamayı kınıyoruz ve reddediyoruz. Yusuf başkan işe gelmeden maaş alanları, çalışmayan veya verim alamadıkları 5-10 kişiyi değiştirseydi anlardık. Ama neredeyse belediyede herkesin yeri değiştrilmiş. Herkes bir şekilde bir yerlere gönderilmiş. Sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.


“Elinizi işçinin üzerinden çekin”


Seçim sürecinde sahada bize gelen bilgide her girdiği eve işe alma sözü vermiş. Şimdi bugün yasal olarak belediye elemanı alma şansı var mı? Yok. Eleman alamaz. Peki ne yapacak? Ancak insanları çöpe ve kademeye gönderip insanları bir şekilde sindirmeyle, baskıyla, gururları ve haysiyetleri ile oynayarak işi bırakamaya zorlayıp boşalacak yerlere kendi adamlarını almak isteyecek. Buradan mevcut başkana seslenmek istiyoruz; Elinizi işçinin üzerinden çekin. Kahta halkı hizmet yapasınız diye sizi seçti. Kahta’nın dağ gibi sorunları var. Taahhüt ettiğiniz projeler ve hizmetler var” dedi.

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Akel:’Elinizi, İşçilerin, Üzerinden, Çekin!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı