Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 21:41
 
Akel; Bizim Kimsenin Oyunda Gözümüz Yok!
GÜNDEM Haberi
Akel; Bizim Kimsenin Oyunda Gözümüz Yok!

KAHTA SES HABER/Seçim süreci ve gelinen son durumu Kâhta Ses Haber’e değerlendiren AK Parti Kâhta Belediye Başkan adayı Engin Akel, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir.” Kimsenin oylarında gözümüz yok. Kimsenin de bizim oylarımızda gözünün olmaması gerekir. Birçok kez oylar sayıldığı iddiası doğru değil. Bir kez sayım yapıldı, o da geçersiz oyların sayımıydı”dedi.


Talebimiz üzerine İlçe Seçim Kurulunca birçok kez oyların sayıldığı şeklindeki iddiaların asılsız olduğunu söyleyen Akel, talepleri doğrultusunda Kâhta ilçe seçim kurulu tarafından bir defaya mahsus 1923 adet geçersiz oyun sayıldığını, oyların tamamının sayılması taleplerinin ise İlçe ve İl seçim kurullarınca ret edildiğini söyledi.


Kâhta seçim sonucunun YSK’ya taşınmasına ilişkin her hangi bir taleplerinin olmadığını söyleyen Akel, oy sayım süreci ve gelinen süreç hakkında  Kâhta Ses Haber İmtiyaz Sahibi Ziya Bozkurt’a önemli açıklamalarda bulundu.


Akel Ziya Bozkurt’un sorularını şu şekilde cevapladı;


-Engin başkan, sosyal medyada ve kamuoyunda sizin talebiniz üzerine bugüne kadar birçok kez oyların sayıldığı ifade ediliyor. Bu doğru mu? Seçim  süreci ve gelinen son aşama hakkında bilgi verir misiniz;

 

 

*Oy torbaları Kâhta Adliye’sine geldiğinde herkes adliyede sayım yapıldığını sanıyordu. Adliye’de oyların sayımı falan yapılmadı. Oyların sayımı oy kullanılan okullarda her sandık temsilcilerinin huzurunda yapılmakta. Adliye’de herhangi bir oy sayımı yapılmamakta. Adliye’de iş, kullanılan oyların sonuçlarının bilgisayara girilmesinden ibaret. Yani 1 Nisan sabahına kadar süren süreç oyların orada sayılması değil, sadece sandıklarda kullanılan oyların sonuçlarının bilgisayara girilmesinden ibaretti. Tam sonuçlar sabah saat 08.00’de elimizde oldu. Bize ulaşan il sonuçları karşı tarafın 319 oyla seçimi aldığı yönünde oldu. Bir kesim “Adliye’de oylar sabaha kadar 5 sefer sayıldı. Hala daha neyin itirazında bulunuyorlar?” şeklinde insanların kafasını karıştırdılar. Böyle bir şey yok. Bir kez sayım yapıldı, o da geçersiz oyların sayımıydı.


"144 sandığın 126’sında usulsüzlük tespit ettik"


Sonuçlara itiraz 1 Nisan günü saat 10.00’da başladı. Sandık görevlilerimizin bize ulaştırdığı sonuçlar ile YSK’daki sonuçlar bize ulaşmaya başladı. İl başkanlığımızda milletvekilleri ve belediye başkan adaylarının katılımında gerçekleşen toplantıda yapılan değerlendirmenin ardından genel merkezimizin bilgisi dahilinde bizdeki seçim tutanakları ile ilçe seçim kurulundaki sonuçlar farklı çıkınca itiraz edeceğimiz hususu ortaya çıktı. Partimizin 4 hukukçusu ile birlikte tüm sandıkların analizini yaptık. Analizimiz sonucunda 144 sandığın 126’sında usulsüzlük tespit ettik. Bizdeki sonuçlar ile ilçe seçim kurulundaki sonuçların farklı olduğunu gördük. Toplama hataları vardı, maddi hatalar vardı, geçersiz oylarda fahiş bir artış vardı, sonuçların aktarımında problemler vardı. Bu eksiklikleri 32 sayfalık bir dilekçeye dönüştürdük. Hazırladığımız bu dilekçeyi ilçe seçim kuruluna teslim etmeden genel merkezimize ulaştırdık. Genel merkezimizin talimatı ile salı günü öğleden sonra İlçe Başkanımız 32 sayfalık itiraz dilekçemiz ile İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Yapmış olduğumuz itiraz, tüm siyasi partilerin en demokratik hakkıdır. Ben öyle inanıyorum ki SP’nin adayı 300-500 0y farkla seçimi kaybetmiş olsaydı o da aynı şeyi yapardı. Aday yapmasa bile parti genel merkezleri arar, itiraz edin derdi. Tüm Türkiye’de bu böyle. İstanbul’da yapılan şey de bundan ibaret. Çünkü seçmen iradesinin en doğru şekilde sandığa ve sonuca yansıması gerekir. Bu AK Parti’ye oy veren seçmenin bizden beklentisiydi. Bu süreçte bizi arayan seçmenlerimizin “Oylarımızın takibini yapın, oylarımıza sahip çıkın. Yoksa hakkımızı helal etmeyiz ”şeklinde serzenişleri ve telkinleri olmuştur.

 

“1923 geçersiz oydan 106 oyun rengi değişti”


İlçe Seçim Kurulu heyeti iki memur, AK Parti, HDP, CHP ve SP temsilcilerinden oluşan 7 kişilik heyetten oluşmakta. Bildiğiniz gibi SP, HDP ve CHP’nin seçimde bir ittifakı söz konusu. Salı günü akşam saatlerinde toplanan kurul bu itirazımızı değerlendirdi. İtiraz gerekçelerimiz 3 maddeden oluşuyordu. 126 sandıkta görülen maddi deliler kapsamında;


1-Seçimin iptali.


2-Bu kabul edilmediği takdirde bütün sandıkların sayılması.


3-Bu talep kabul edilmediği takdirde maddi delillerin sunulduğu 126 sandıkta geçerli ve geçersiz bütün oyların sayılmasını talep ettik.1. ve 2’inci taleplerimiz 6’ya 1 oyla reddedildi. 3. talebimiz olan 126 sandıktaki bütün oylar ve geçersiz oyların sayılmasına ise sadece geçersiz oyların sayılması kararı verildi. 126 sandıktaki geçerli oylara karışmadılar. Sadece 39.992 oyun geçersiz sayılan 1923 tanesine bakıldı. Tabi Salı akşam saatlerinde başlayan 1923 geçersiz oyların sayımı ertesi gün, yani Çarşamba günü saat 07.00’a kadar sürdü. 1923 geçersiz oydan 106 oyun rengi değişti. İptal edilen 106 oy geçersiz sayıldı. Bunun 56’sı AK Parti’nin, 50’si ise SP’nindi. Bu oylar geçerli sayıldı. Bu oyların 56’sı AK Parti’nin, 50’si ise SP’nin hanesine yazıldı. Böylece seçim sonucu aradaki fark 319’dan 313’e düştü.

 

-Engin başkan şu an son durum nedir? Seçim sonucunun YSK’ya taşındığına ilişkin iddialar var. Bu iddialar doğru mudur? Doğru değilse nedir durum açıklar mısınız?


*Oyların tamamının sayılması için İlçe Seçim Kuruluna yapmış olduğumuz talebimiz reddedilmiş ve sandıklar hiçbir şekilde sayılmamıştı. Sayım sonucu partimizin yetkili organları, genel merkezimiz ve hukukçularımız organları ile yaptığımız istişarelerin ardından geçtiğimiz hafta Cuma günü itirazların son günüydü. Genel merkezimizin bilgisi dahilinde bütün oyların sayılması için İl Seçim Kuruluna talepte bulundu. İl Seçim Kurulu’na yaptığım başvuruda; ‘’1913 geçersiz oyun içinden 106 oyun rengi değişiyorsa, 39 bin 992 oyda binlerce seçmenin rengi değişecektir’’ şeklinde birkaç gerekçe ile birlikte itirazda bulunarak bütün sandıkların sayılmasını talep ettik. Bu itirazımız üzerine SP adayı da itiraz süremizi gerekçe göstererek talebimizin reddedilmesini istedi. İl seçim Kurulu Hakimi başvurumuzun itiraz süresi içerisinde yapıldığını belirterek SP adayının itirazını reddetti.

 

 

İlçe Seçim Kurulu, herhangi bir sayım yapmadan 2 saat sonra ilçe başkanımızı çağırarak ‘’Seçimin iptalini gerektiren kanunsuzluk hali doğmamıştır. Bütün sandıkların sayılması talebini reddediyoruz, geçersiz oyları zaten İlçe Seçim Kurulu incelemiş, gerekli tashihi de yapmış; dolayısıyla İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği karar yerindedir. Biz de bunu doğruluyoruz ”şeklinde gerekçesini açıklayarak Kâhta İlçe Seçim Kurulu’nun almış olduğu kararın aynısını bize tebliğ edip talebimizi reddetti. Bundan başka bizim yapmış olduğumuz herhangi bir başvuru yoktur. Ne biz ne de ilçe başkanımız herhangi bir şekilde bu süreci YSK’ya taşımadık. Genel merkezimiz bu konuda bilgi sahibi. Genel merkezimizin sonucun YSK’ya götürmesi konusunda herhangi bir görüşü ve düşüncesi tarafımıza ulaşmış değil.


“Yapmaya çalıştığımız seçmenin hür iradesinin seçim sonucuna yansıması”


Birileri tarafından sosyal medyada fake hesaplar üzerinden sanki bugüne kadar 5-6 defa seçim oyları sayılmışta biz yenilgiyi kaybetmeyen pehlivan gibi lanse edilemeye çalışıldık. Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Kimsenin oylarında gözümüz yok. Kimsenin de bizim oylarımızda gözünün olmaması gerekir. Her iki adayın seçmeni Kâhtalı, her iki aday Kâhtalı. Birbirimizin iradesine saygı göstermemiz lazım. Keşke bu şaibe ortadan kaldırılsaydı. İl veya ilçe Seçim Kurulu bütün oyların yeniden sayılmasına karar verseydi. Bu sayımlar parti temsilcileri, hukukçular ve hakimlerin huzurunda yapılmakta. Bu sayımların neticesinde rakip adayın oyları da artabilirdi. Bizim de oylarımız artabilirdi ve eşit de kalabilirdi. En azından kamuoyu vicdanında herhangi bir soru işareti kalmaz ve bu şekilde şaibeli bir sonuçta ortaya çıkmazdı. Bizim yapmaya çalıştığımız sadece bütün partilere oy veren seçmenin hür iradesinin seçim sonucuna yansıması. Ancak bu talebimiz reddedildi. Kabul görmedi. Bunun dışında yazılan ve çizilen, yalan ve algı operasyonundan ibarettir. Bütün parti temsilcilerinin de bu adımı atmalarını isterdik. Hodri meydan: Ortada bir şaibe olmadığına inanıyorsalar buyurun, biz de oyların tamamının sayılmasını istiyoruz derlerdi ”şeklinde açıklamalarda bulundu.

RÖPORTAJ/Ziya BOZKURT

 

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Akel;, Bizim, Kimsenin, Oyunda, Gözümüz, Yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı