Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 00:44
 
Ak Parti’de ‘Çatlak’ Büyüyor mu?
GÜNDEM Haberi
Ak Parti’de ‘Çatlak’ Büyüyor mu?

KAHTA SES HABER-(ANALİZ)- AK Parti’de Türkiye genelinde tezahür eden ilçe belediye başkan adaylarının açıklanması sonrası ortaya çıkan istifalardan öyle görünüyor Kahta’da da nasibini alacak. Günümüz siyasetinde bu özellikle de yerel seçimlerde kaçınılmaz bir durum.

 

Yerel seçimler öncesi milletvekili ve teşkilatların iki merkez kuvvet olduğu siyasi partilerde, partilerin adayları, milletvekillerinin adayları ve halkın istediği adaylar arasında ciddi farklılıklar oluşabiliyor.

 

AK Parti Adıyaman’da ilk kez bu seçimlerde ilçe adaylarını belirlerken alışılmışın dışına çıkıp adaylık başvurusunda bulunmaya adaylar belirledi. Adaylar açıklanır açıklanmaz da: “Bedel ödemiş aday adaylarına adaylık verilmedi, partide emeği bulunan isimler tercih edilmedi ve halkın istemediği insanlar seçildi” Şeklinde bir çok spekülasyon çıktı.

 

Oluşan tepkiler sonucunda Adıyaman merkez başta olmak üzere Besni, Kahta ve Sincik’te birçok aday adayı bir araya gelerek, “İstemezük” dedi. Adıyaman’da eski belediye başkanlarından Abdulkadir Kırmızı partisinden istifa edip İYİ Partinin aday olurken Besni’de mevcut belediye başkanı İbrahim Öztürk aynı şekilde partisinden istifa edip SP adayı olan Reşit Alkan’a destek vereceğini açıkladı.

 

Sincik’de eski belediye başkanlarından Mehmet Buz da partisinden istifa edip Bağımsız aday olurken,yeni dönemde tekrar aday olacağına kesin gözü ile bakılan ve kimilerine göre son anda liste dışı kalan ve adaylık verilmediğinde sosyal medya hesabında; “Kaderin üstünde bir kader vardır. İlçem için, halkım için sahada, meydanlarda olacağım” şeklinde yaptığı açılama ile tepkisini dile getiren Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak’ın ne yapacağı ise belirsizliğini koruyor.

 

Aday adaylığı sürecinde, eski milletvekili Mehmet Metiner ve AK Parti’ye yakın iş dünyasından Ethem Sancak’ın girişimleri ile Kahta belediye başkanlığı için adaylık müracaatında bulunmayan Engin Akel’e verileceği söylentileri gündeme geldiğinde 16 aday adayı milletvekillerini arayarak tepkilerini dile getirmişti.

 

Birçok aday adayı, Kahta Ses Habere ve yakın çevrelerine yaptıkları açıklamada, milletvekillerin kendilerine rağmen böyle bir kararın verilemeyeceğini söylediklerini ifade etmişlerdi.

 

Engin Akel isminin Kahta Belediye Başkan adayı olarak açıklandığında ilçe başkanlığı döneminde yıldızlarının bir türlü barışmadığı mevcut Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak sosyal medya hesabı üzerinde birçok kez tepkisini açık bir şekilde ortaya koymuş ve hatta Engin Akel’in FETÖ’nün işadamları yapılanması olan “Genç İşadamları Derneği” Üyesi olduğunu ve bu nedenden dolayı ilçe başkanlığı görevinden alındığını iddia etmişti.

 

Abdurrahman Toprak’ın bu çıkışı AK Parti Genel Merkezi, taşra teşkilatları, Engin Akel ismi gündeme geldiğinde tepki gösteren aday adayları ve “bize rağmen böyle bir şey olamaz” diyen milletvekilleri tarafından sahiplenilmedi.

 

Kahta siyasetinde önemli bir güce sahip olan ve 5 yıllık belediye başkanlığı görev süresi zarfında Kahta’da birçok ilke ve birçok önemli projelere imza atan Abdurrhman Toprak’ın tasfiye edilerek  adaylığın 4 yıl süren ilçe başkanlığı döneminde Abdurrahman Toprak ile yıldızları bir türlü barışmayan Engin  Akel’e verilmesi Abdurrahman Toprak  ile AK Parti arasında ciddi bir iç huzursuzluğa neden olurken, Engin Akel’in ise adaylığının açıklamasının ardından ilçe başkanlığı dönemindeki ekibi ile hareket etmesinin mevcut parti yönetiminde ciddi bir huzursuzluğa neden olduğu ve bu  huzursuzluğun  çatlağa dönüştüğü iddia ediliyor.

 

Yaşanan bu olay karşısında ise bölge milletvekilleri ve il teşkilatı sağır ve dilsizi oynuyor. Mevcut Belediye Başkanının sürece dahil edilmemesi,İl genel meclis üyeliği ve belediye Meclis üyeliği listelerinin 19 Şubat’ta açıklanmasıyla birlikte ciddi sıkıntıların yaşanacağı belirtilen Kahta AK Parti’yi hareketli günler bekliyor.

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Ak, Parti’de, ‘Çatlak’, Büyüyor, mu?,
Haber Yazılımı