Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 02:59
 
AK Parti Adıyaman’da Ciddi Kan Kaybedecek Gibi!
GÜNDEM Haberi
 AK Parti Adıyaman’da Ciddi Kan Kaybedecek Gibi!

KAHTA SES HABER/ANALİZ-Adıyaman’da aday tercihinde yanlış tercih ve tasfiye politikalarından dolayı 31 Mart Seçiminde AK Parti’de büyük bir hezimet yaşanacağı bekleniyor.

 

AK Parti’nin 31 Mart Yerel seçiminde Adıyaman, Kâhta, Gölbaşı, Sincik ve Gerger adaylarının halkta ve parti tabanında tam kabul görmemesinden dolayı Adıyaman’da büyük bir hezimet yaşayacağı iddia ediliyor.

 

Adıyaman’da AK Parti’nin Adıyaman Kâhta, Gölbaşı, Sincik ve Gerger halkta ve parti tabanında adayları tam kabul görmemiş durumda. Adıyaman’da aday tercihinde yanlış tercih ve tasfiye uygulayan Ak Parti'nin Adıyaman merkez, Kâhta, Gölbaşı, Sincik ve Gerger ilçelerinde kaybetme riskinin bulunduğu belirtiliyor.

 

Seçimlere sayılı günler kala AK Parti’de yaşanan gelişmeler ve parti tabanında yükselen çatlak sesler seçim sonucuna ilşkin çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. AK Parti’nin Adıyaman merkez ve birçok ilçe adayları tam kabul görmemiş olmasından dolayı AK Parti’nin bu yerlerde kaybetme riski yüksek görülüyor.

 

Adıyaman’da adaylığın Süleyman Kılnç’a, verilmesinin ardından aday adaylarının çoğu tepkilerini susarak, kabuğuna çekilerek gösterirken, iddialı aday adaylardan Adıyaman eski Belediye Başkanı Abdulkadir Kırmızı, tepkisini partisinden istifa ederek İYİ Parti’den adaylığını açıklayarak ortaya koydu.

 

Besni’de durum Adıyaman’dan farklı olmadı.Adaylığın 2014 seçiminde kaybeden Eyyüp Mehmet Emre’ye verilmesinin ardından AK Parti adaylarından Reşit Alkan ve mevcut Belediye Başkanı İbrahim Öztürk tepkilerini sert bir şekilde ortaya  koydu.Partisinden istifa eden Reşit Alkan SP’den aday oldu.Mevcut Belediye Başkanı İbrahim Öztürk ise yaptığı açıklamada partisinden istifa ettiğini ve SP adayı Reşit Alkan'ı desteleyeceğini açıkladı.

 

Sincik’te de benzer durum. İddialara göre; 2014  seçimleri sürecinde, AK Parti adayı Mehmet Buz’a karşı BBP’den aday olan mevcut başkan Mehmet Korkut’un dönemin belediye başkanı Hasari Altıntel ile 2019 seçimlerinde aday olmamak şartı ile anlaştığı, Korkut'un bu anlaşmaya uymayıp yeniden AK Parti’den aday adayı olması ve adaylığın tekrardan kendisine verilmesinin ardından yine kendisi gibi AK Parti’den aday adayı olan Hasari Altıntel, duruma tepki gösterip partisinden istifa etti ve SP’den belediye başkan adayı oldu.

 

2014 seçimlerinde 6 oyla seçimi BBP adayı Mehmet Korkut’a kaptıran ve yeni dönemde tekrardan AK Parti’den aday adayı olan eski belediye başkanlarından Mehmet Buz ise Bağımsız aday oldu.

 

Kâhta’da ise  durum  oldukça farklı. 2014-2017 yılları arasında AK Parti Kâhta ilçe başkanlığı görevini yürüten Engin Akel, Ekim 2017 tarihinde görevden alındı. Akel,24 Haziran genel seçimlerinde AK Parti’den milletvekili aday adayı oldu. Listeye giremeyen Akel,31 Mart’ta yapılacak mahalli seçim için belediye başkan aday adaylığı müracaatında bulunmamasına rağmen adaylık kendisine verildi. İlçe başkanlığı görevini yürüttüğü ilçe başkanlığı döneminde mevcut belediye Başkanı Abdurrahman Toprak ile yıldızları barışmayan Akel, 4 yıl boyunca sürekli muhalif bir tutum sergiledi. Adaylığının açıklanmasıyla birlikte mevcut başkan Abdurahman Toprak, peş peşe yaptığı sert açıklamalar ve hakkında ortaya attığı iddialarla Engin Akel’in adaylığına sert tepki gösterdi.

 

Uzun süre sessizliğini koruyan Toprak hakkında siyasi kulislerde ve kamuoyunda,  “Toprak başka bir partiden aday olacak, Toprak’a ilçe başkanlığı veya 7 belediye meclisi üyesi verilmesi karşılığında parti’de kalması sağlanacak” şeklinde yorumlanırken iki gün önce sessizliğini bozan Toprak, facebook hesabında yaptığı açıklamada kendisine destek olan vatandaşlara seçim ile ilgili yakın zamanda verecekleri kararı beklemelerini istedi.

 

Yapmış olduğu açıklamalara bakıldığında Toprak’ın ne yapacağına dair her hangi bir resmi açıklamada bulunmadığı müddetçe sürece ilşkin nasıl bir strateji ortaya koyacağını kestirmek oldukça güç.

 

Ancak, AK Parti cephesindeki kulis bilgilerine göre; Toprak’ın sürece dahil edilmesi noktasında milletvekillerinin,başkan adayı Akel’in veya parti kurmaylarının her hangi bir girişimlerin söz konusu olmadığı, olması noktasında her hangi bir düşüncenin bulunmadığı ifade edilirken, Toprak cephesindeki kulis bilgilerine göre ise Toprak’ın yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, davasına olan bağlılığını dile getireceği bir açıklamada bulunarak AK Parti adayı Akel’e sahada aktif destek vermeyeceği, evinde oturacağı belirtilmekte.

 

Adıyaman’da AK Parti cephesine baktığımızda AK Parti’nin oylarını parçalayacak olan İYİ Parti adayı Abdulkadir Kırmızı’nın adaylığı SP adayı Ünsal’a yarayacak gibi.AK Parti'nin oylarını parçalayacağı düşünülen Kırmızı'nın adaylığının CHP ve HDP'nin destek vereceği SP adayı Ünsal’a yarayacak 

 

Adıyaman’ın en büyük ilçesi Kâhta’da 4 aday var. Güçlü olan ise AK Parti ve SP adayları. Seçimde yarış bu her aday arasında geçecek.Girdiği iki seçimde güçlü rakiplerine karşı seçimi büyük bir oy farkı ile kazanan Abdurrahman Toprak,bu seçimin kilit ismi.Toprak’ı tefsiye eden AK Parti'nin Kahta’da bunun faturasını ağır ödeyeceğe beziyor.Güçlü bir siyasi tabana sahip olan Toprak’ın sürece dahil edilmemesi durumunda var olan tepki SP adayı Yusuf Turanlı’ya yarayacak.Toprak cephesinden Turanlı’ya ciddi bir oy kayması yaşanacak.

 

Besni’de mevcut Başkan Öztürk’ün ve CHP’li Tuğsuz’un SP adayı Reşit Alkan’a desteği AK Parti’nin işini hayli zorlaştırmış durumda.SP adayı Reşit Alkan'a kesin kazanmış gözü ile bakılıyor.

 

Sincik’te ise belediye başkanlığı yapmış güçlü iki isim Mehmet Buz’un Bağımsız, Hasari Altıntel’in ise SP’den aday olması Şampiyon ilçe Sincik’te AK Parti’nin şansını oldukça düşürdü.En şanslı isim Mehmet Buz.

 

Tüm bu hususları değerlendirdiğimizde; Adıyaman’da Besni’de, Sincik’te ,Kâhta’da ve Geger'de AK Parti’nin kaybetme riski yüksek görünüyor.

 

Gölbaşı’nda CHP adayının oldukça güçlü olduğu ve kazanabileceği gelen bilgiler rasında. Gerger ve Samsat’ta da durum farklı değil.

 

Anlaşılan yeni dönemde AK Parti’nin Adıyaman’da işi zor gibi görünüyor. Adıyaman'ı her daim çantada keklik gören AK Parti bu sefer ciddi kan kaybedecek gibi!

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: , AK, Parti, Adıyaman’da, Ciddi, Kan, Kaybedecek, Gibi!,
Haber Yazılımı