Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:07
 
Adıyamanlı Çiftçiler Erdoğan İle İftar'da Buluştu
GÜNDEM Haberi
Adıyamanlı Çiftçiler Erdoğan İle İftar'da Buluştu

KAHTA SES HABER-Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğünin organizasyonunda Adıyaman Merkez ilçe Ziraat Oda Başkanları beraberindeki  çiftçiler ile  birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda vermiş olduğu  iftar yemeğine katıldı.

 

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sergi Salonu'nda çiftçilerimizle iftarda bir araya geldi.


Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen çiftçilerin katıldığı iftar programına Adıyaman merkezi ilçelerinin yanı sıra  Kahta’dan Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı  beraberindeki çiftçiler katıldı.


Cumhurbaşkanlığı Sergi Salonu'ndaki programda eşi Emine Erdoğan ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte çiftleri karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftlerle tek  tek tokalaştı hasbihal etti,taleplerini dinledi.

 


Programdaki konuşmasında son 17 yılda tarım alanında Türkiye’ye yeni bir vizyon kazandırdıklarını, üreticilere bugüne kadar yaklaşık 130 milyar liralık nakit hibe desteği verdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,bu yıl destek miktarını 16 milyar liranın üzerine çıkarttıklarını, gübre ve yemden alınan KDV’yi tamamen kaldırmanın yanında, “mazotun yarısı sizden-yarısı bizden” diyerek çiftçilerin üretim maliyetlerini ciddi oranda düşürdüklerini anlattı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, IPARD Programı kaynakları ile 25 binden fazla projeye 9 milyar lira hibe sağlandığını, bu hibelerle kırsalda 20 milyar lira yatırım yapıldığını kaydeden Erdoğan bitkisel üretimde başta buğday, mısır, çeltik ve ayçiçeği olmak üzere birçok üründe Cumhuriyet tarihinin üretim rekorlarını kırdıklarına dikkati çekerek, “2002 yılında 97 milyon ton olan bitkisel üretimi 2019 yılında 122 milyon tona çıkardık. İnşallah 2023 yılında bu rakamı 140 milyon tona getirmeyi ümit ediyoruz. 2023 yılında buğday üretimini 22 milyon tona, baklagiller üretimini 1,5 milyon tona, pamuk üretimini ise 3 milyon tona ulaştıracağız, kararlıyız” dedi.


Büyükbaş hayvan sayısını 2019 yılında 17,5 milyon başa, 2023 yılında ise 19 milyon başa çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında 32 milyon baş olan küçükbaş hayvan sayısını 2019 yılında 53 milyon başa, 2023 yılında ise sürü büyütme projesi ile 100 milyon başa yükseltmeyi planladıklarını ,maliyetleri düşürecek, üretimi teşvik edecek politikalara daha fazla ağırlık vereceklerini söyledi.

 


Bayrama kadar 2,4 katrilyon kütlü pamuk desteği, 662 trilyon yağlık ayçiçeği desteği ve 385 trilyon çiğ süt desteği ödemelerini yapıyoruz. Böylece toplamda ise 3 milyar 447 milyon lira destek ödemesinin yapılacağını müjdesini veren Erdoğan, 2004 yılından bu yana gerçekleştirilmeyen tarım şûrasının da Eylül ayında toplanacağını,Türkiye’nin ilk ve hem millî hem yerli elektrikli traktörünün prototipinin tamamlandığını, yakın zamanda tanıtımının yapılarak, seri üretime geçileceğini açıkladı.


Gerçekleşeşn program ile ilgigili değerlendirmelede bulunan Kahta Zirat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı,” Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 Mayıs Dünya Çiçtçiler Günü dolayısyla çifçler için hazırlamış olduğu iftar programı biz çiftçileri onurlandırmıştır.Kahtalı çiftçilerimiz adına kendisine şükranlarımı arzediyorum.Adıyaman’mızın ve ilçelerimizin tarımla ilgili sorunlarını ve yapılması gerekenlerin yer aldığı dosya Tarım İl Müdürümüz Sayın  Adil Alan tarafından Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza iletilmiştir.


Yine Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar programadaki konuşmasında  üretcilerimizin sorunları,beklentileri başta olmak üzere tarıma ilşkin genel sorunları dile getirmiştir.


Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Tarım ve Orman Bakanımız  programdaki konuşmalarında çiftçilerimize yönelik desteklerin artırılmasına yönelik açıklamaları,tarım yatrımlarına yönelik yeni teşvik ve yatrımlara ilşkin açıklamaları  çiftlerimizi umutlandırmıştır.”dedi.

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Adıyamanlı, Çiftçiler, Erdoğan, İle, İftar'da, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı