Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 20:46 Bu haber 347 kez okundu
 
Adıyaman Belediyesi Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
YAŞAM Haberi
Adıyaman Belediyesi Sokak Hayvanlarına  Sahip Çıkıyor

KAHTA SES HABER-Adıyaman’da bulunan sokak hayvanlarının sağlık kontrolleri ve tedavileri, Belediye Veterinerlik Hizmetleri’nce yapılmaya devam ediyor. Kent merkezinin yanı sıra kırsal mahallelerden barınağa getirilen köpekler, Veteriner Hekim tarafından kısırlaştırılıyor, küpeleme çalışmaları yapılıyor.

 

Hijyenik ortamda uzman veteriner hekim tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda kısırlaştırma, hayvan hastalıklarının tedavisi, salgın hayvan hastalıkları ve hayvanlardan insanlara geçen zoonoz hastalıklarının kontrolü yapılıyor. Böylelikle kontrolsüz üreme önleniyor. 

 

Adıyaman Belediyesinden yapılan açıklamada,“Adıyaman Belediyesi olarak sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırmış durumdayız. Belli bir kesim tarafından istenmeyen sokak hayvanlarına karşı duyarlı olan büyük bir kesim var ilimizde. Olası bir kazada yada hastalıkta hemen 153’ü arayan vatandaşlarımızın belirttiği adrese giden Veteriner Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz, yaralı hayvanı tedavi görmesi için merkezimize getiriyor. Merkezimize getirilerek tedavi ettiğimiz sokak hayvanlarının yanı sıra ekiplerimiz tarafından toplanan sokak hayvanlarına yönelik kısırlaştırma, aşılama, küpeleme ve çip uygulama çalışmaları yapıldıktan sonra tekrar yaşam alanlarına bırakılıyor.

 

Buradan özellikle şuna dikkat çekmek istiyoruz ki; Her küpeli hayvan aşılanmış ve kısırlaştırılmıştır. Vatandaşlarımız küpeli hayvan gördüğü zaman korkmasınlar. Çünkü kısırlaştırılan hayvanlar daha uysal oluyor. Bu hayvanlar sosyolojik hayatına devam edebilir ancak üreyemezler, bu da popülasyonun kontrolü için şart. Aksi halde her taraf kedi köpek kaynar” şeklinde ifade edildi.

 

 

 

 

 

Kaynak: (KSH) - KAHTASES HABER Editör: Ziya BOZKURT
Etiketler: Adıyaman, Belediyesi, Sokak, Hayvanlarına, , Sahip, Çıkıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı